Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Kup obrączki ślubne Kraków

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków na zawsze, a oznaką ich zaangażowania, miłości i lojalności są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Niedużo osób wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później. Już wcześniej miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże tradycja ta spopularyzowała się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w domu czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jakkolwiek w wielu krajach, jak na przykład na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Irlandii czy w Brazylii, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj wskazuje, iż narzeczona nie powinna ich kupować, bowiem jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki – niegdyś ze stali, teraz z platyny lub złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo lub stal) uosabiające siłę uczucia. Dziś do ich sporządzenia wykorzystuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one również częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal przeważnie nabywane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (np. różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą również często usługę ich grawerowania. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla młodej pary cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]