Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Sprawdź, gdzie zamówić silnik na prąd stały, wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Dużo sprzętów, z którymi stykamy się codziennie i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Niewielkie bądź duże, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób pracy i życia, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.

Kilka najważniejszych informacji o silnikach DC

Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie 200 lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich opracowania, następnie rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Michael Faraday, Zénobe Gramme i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestną pracę orazswoją niezawodność.

Silniki DC to napęd wielu popularnych urządzeń

Powiedzieć, iż silniki elektryczne DC są używane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD albo korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, czyli gadżetów, które uwielbialiśmy jako dzieci i które zapewne damy również naszym synom oraz córkom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych branżach przemysłu, przykładowo wydobywczej, budowlanej i produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników na prąd stały używają również hobbyści do tworzenia własnych prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

O ile silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od renomowanych producentów.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]