Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Jeśli szukasz motoreduktorów jednofazowych, skieruj się tu.

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak sprzęgła czy hamulce. Największym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe elementy, które można bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom budowanej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na żmudne obliczenia oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych albo sporych obciążeń, a także do krótkiego albo długiego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto wielostopniowe przekładnie, można osiągnąć niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilku tysięcy.

Rodzaje oraz wykorzystanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (AC, BLDC, DC oraz szeregowych), rozróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak zapewne takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak atrakcje w parku rozrywki, mieszadła, linie bagażowe na lotniskach albo schody ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż liczbę realnych zestawów, które dzisiaj oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]