Akcesoria jeździeckie – baty i palcaty

Więcej szczegółów o palcatach.

Kupując ubiór jeździecki powinno się pamiętać o wyposażeniu się także w najważniejsze dodatki. Zarówno w trakcie turniejów, jazdy rekreacyjnej czy podczas oswajania konia, konieczne będzie wykorzystanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Typy batów jeździeckich

Wyróżnia się parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania oraz naturalnie palcaty skokowe. Na ogół używa się:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 centymetrów i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu do przodu, przystopowania konia lub przykucia jego uwagi. Dzięki niemu trener kontroluje konia, równocześnie będąc w bezpiecznym dystansie od zwierzęcia. Obecnie baty do lonżowania produkowane są głównie z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się ręki. Przeważnie są składane, jednak można nabyć także modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, iż wykorzystuje się go tylko wówczas, kiedy jeździec nie może wymóc od konia stosownego zachowania przy pomocy bodźców dawanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – często zwany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – jego długość to około 60 maksymalnie 75 centymetrów. Kończy się przeważnie skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę oraz zmusza je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się łagodnie zwierzę w łopatkę, dlatego też jest on tak krótki.

Po czym poznać, iż uderzenie batem lub palcatem jest zbyt silne?

Podczas jazdy palcaty i baty chwytamy w taki sposób, aby były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zakładać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku ewentualnego upadku dżokej mógłby się zranić.

Palcatów i batów jeździeckich niesłychanie łatwo nadużyć, zatem powinno się zawsze stosować je racjonalnie. Za silne smagnięcie może doprowadzić do tego, iż zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej agresywny albo będzie w przyszłości asocjować daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeżeli bat czy też palcat odcisnął ślad na skórze konia oznacza to, iż jeździec uderzył niewątpliwie zbyt mocno.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]