Chcesz odżywiać się zdrowo? Kupuj żywność ekologiczną

Jeśli chcesz kupić ekologiczną żywność, kliknij tu.

Od szybkiego rozkwitu branży spożywczej, który rozpoczął się na początku zeszłego stulecia, produkty konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto często nasycać przeróżnymi substancjami wydłużającymi ich żywotność. Ale wraz z poszerzającą się wiedzą odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich samopoczucie, ostatnimi czasy coraz chętniej poszukują oni artykułów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Eko żywność – rośliny kultywowane z zachowaniem głównych zasad rolnictwa ekologicznego

Żeby jakiś wyrób sprzedawany w Polsce mógł nazywać się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność ekologiczna i przetwory z niej wykonane muszą zdobyć konkretne certyfikaty nadawane przez uprawnione do tego instytucje. Nadrzędną jednakże cechą spożywczych artykułów ekologicznych jest to, iż użyte do ich przygotowania owoce i warzywa hodowano z zachowaniem wszelkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie wykorzystywali syntetycznych nawozów ani środków ochrony roślin mogących negatywnie wpływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również są zagrożeniem dla ekosystemu. Niektóre bowiem nawozy wywołują zasolenie gleby bądź zatruwają wody gruntowe, a natryski pół chemicznymi pestycydami nierzadko są powodem obumierania pożytecznych owadów. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że owoce i warzywa mają niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do organizmu ich konsumentów.

Kupujesz przetwory ekologiczne? Czytaj uważnie informacje na opakowaniu

Przetwory ekologiczne są poddawane nieprzerwanej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym również w trakcie przechowywania i transportu. Co ważne, jeśli artykuł spełnia warunki, jego wytwórca nie licząc standardowych informacji m.in. o możliwych alergenach, warunkach przechowywania, terminie przydatności do spożycia czy wadze netto, kraju produkcji składników, musi również obligatoryjnie wskazać numer ID jednostki certyfikującej ten produkt i zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, którym są białe gwiazdki, które tworzą w kształt liścia. Wypatrując ekologicznych przetworów warto zatem czytać wnikliwie etykiety produktów, a kupując je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o zdobytych certyfikatach.

Dane teleadresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]