Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Szukasz łańcuchów śniegowych? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można kupić?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 km/h, jazdy po odśnieżonych drogach i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]