Jak stosuje się szalunki?

Więcej szczegółów o szalunkach Kraków.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Przeważnie stosuje się je w przypadku wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, by odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Systemy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część inwestorów i wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Z reguły jednak stosuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję łączą narożniki, głowice ze stali lub aluminium, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Firmy często parające się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku brygad, które zwykle świadczą inne usługi i inwestorów, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów koniecznych do złożenia szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]