Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Chcesz kupić szalunki Kraków? Wejdź na https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, żeby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, sklejki bądź metalu

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami czy też drewnianych desek, która po rozebraniu może być użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać 2 lub 3 surowce. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają głowice ze stali lub aluminium, narożniki, belki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które oferują odmienne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich modułów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie rozsądniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]