Co na okna do pokoju dla dziecka? Zasłony, rolety, shuttersy?

Aranżacja pokoju dziecięcego to spore wyzwanie – przestrzeń musi być przyjazna, sprzyjać nauce, zabawie i relaksowi, a także zapewniać młodemu człowiekowi bezpieczeństwo i poczucie prywatności. Odpowiedni klimat w pokoju gwarantują przysłony okienne. Jak urządzić pokój dziecięcy? Co sprawdzi się najlepiej – rolety, zasłony, a może okiennice wewnętrzne?

Pokój dla dziecka – inspiracje

Dekoracja okien w pokoju dziecięcym powinna chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym w dzień czy światłem księżyca i latarni ulicznych w nocy. Dobrze, gdy przysłony okienne nie zbierają kurzu i łatwo się je czyści. Kolejnym ważnym aspektem jest komfort użytkowania – zasłaniania i odsłaniania okien.

Bardzo istotne są także kolory. Zanim zabierzemy się za urządzanie pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na to, że inny wystrój sprawdzi się w przypadku niemowlaka, który dopiero pojawił się na świecie, a inny, gdy w domu mieszka bystry przedszkolak czy uczeń. Do pokoju maluszka idealna jest stonowana kolorystyka, np. biel i pastele, a w przestrzeni zamieszkiwanej przez starsze dziecko świetnie będą się prezentować bardziej intensywne barwy.

Jak ozdobić pokój dziecięcy? Czy warto postawić na zasłony?

Pokój dziecięcy można udekorować za pomocą zasłon, np. wykonanych z grubego, ciężkiego materiału. Dobrze chronią przed światłem słonecznym, a w zimie mogą nawet powstrzymać chłód wiejący od okna. Są dostępne w wielu kolorach i z łatwością dopasujemy je do wystroju wnętrza pokoików dzieci w różnym wieku. Motywy z ulubionych bajek, jednokolorowe zasłony w pastelowym odcieniu, kratka, paski – możliwości jest bardzo wiele.

Niestety zasłony zbierają kurz – w materiale gromadzą się roztocza i żeby zachować higieniczną czystość, należy często prać zasłony w pralce. To niestety wiąże się z koniecznością zdjęcia materiału, co może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli dziecko jest małe, a my mamy niewiele czasu na sprzątanie. Kurz jest groźny szczególnie dla alergików, chociaż małe dzieci również mogą być bardziej wrażliwe na roztocza i inne drobnoustroje wywołujące podrażnienia dróg oddechowych. Jeśli zatem chcemy zainwestować w zasłony do pokoju dziecięcego, pamiętajmy o ich regularnym praniu.

Rolety – pokój dziecięcy

Kolejny typ dekoracji okiennej, która jest często wybierana przez rodziców to rolety. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów – rolety tradycyjne, dzień-noc, zaciemniające. Jeśli dobrze chronią przed światłem i blokują promieniowanie słoneczne, blask księżyca czy uliczne latarnie, to gwarantują spokojny i zdrowy sen maluszka.

Ciekawym rozwiązaniem są także rolety rzymskie. Pokój dziecięcy na pewno zyska niebanalny charakter, gdy zdecydujemy się na materiał w oryginalne wzory. Chmurki, leśne zwierzątka, motywy kwiatowe, rozgwieżdżone niebo, balony – to tylko niektóre propozycje rolet.

Problematyczne może być natomiast ich czyszczenie. Pokój dziecięcy jest szczególnie narażony na rozmaite plamy. Niestety rolet nie możemy wyprać w pralce ani czyścić chemicznie czy stosować silnych środków – pozostaje zatem wilgotna ściereczka.

Shuttersy na okno – pokój dziecięcy

Wystrój okna w pokoju dziecięcym mogą uzupełnić też shuttersy, czyli dekoracyjne okiennice wewnętrzne w postaci poziomych listewek. Ruchome lamele są sterowane za pomocą specjalnego cięgna (umieszczonego na środku skrzydła lub ukrytego), które umożliwia błyskawiczne regulowanie poziomu światła w pokoju dziecięcym.

Okno ozdobione shuttersami wygląda stylowo, jest nowoczesne i funkcjonalne. Shuttersy chronią przed światłem i hałasem z zewnątrz, są dostępne w wielu kolorach, również na indywidualne zamówienie. Okiennice wewnętrzne nie generują kurzu – można też łatwo je wyczyścić. Wystarczy pamiętać o regularnym przecieraniu ich np. za pomocą miotełki. W przypadku mocniejszych zabrudzeń przyda się wilgotna szmatka z łagodnym detergentem. Kolejnym walorem shuttersów jest ich trwałość – mogą posłużyć w dobrym stanie nawet przez 25 lat.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/co-na-okna-do-pokoju-dla-dziecka-zaslony-rolety-shuttersy/