Faktoring – dlaczego warto?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zdyscyplinowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla przedsiębiorstw potrzebujących kolejnych form pokrycia kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O jakich rzeczach muszą wiedzieć firmy, które postawią na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Faktoring dla firm – co zyskamy?

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań firmy przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem rozmaitych rodzajów usług, a cesja długów będzie tylko jedną z nich. Polega on na cesji należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje należności od faktoranta, czyli spółki. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również inne usługi, czyli pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają postanowienia kodeksu cywilnego, a także prawa spółek handlowych.

Jak znaleźć optymalny faktoring dla firm?

Propozycje poszczególnych banków świadczących faktoring są niekiedy bardzo różne. Aby uniknąć błędów, których skutkiem mogą być poważne straty, należy starannie przemyśleć każdą z nich. Potrzebne okażą się wówczas specjalne umiejętności, a tych nierzadko zwyczajnie nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, w jaki sposób wybrać bank, który zapewni nam najlepsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda pewien koszt, ale zwykle okazuje się, iż w ten sposób ustrzeżemy się zawarcia niekorzystnej umowy.