System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

system swift

Pomimo, że właściwie codziennie korzystamy z usług bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego działania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Poza nim przykładowo w Polsce funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie stosowane są również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Co jest zatem najważniejszą zaletą systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on praktycznie wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]