Złote monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Kup złoto bulionowe na goldbroker.pl.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z mnóstwa różnych opcji: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane celem inwestowania w nie kapitału

Złote monety kojarzą się z reguły z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z drugich kruszców, różnią się od nich w paru aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych lub w związku z znaczącymi rocznicami, stąd ich rewers czy awers wyjątkowo sporadycznie ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko rokiem bicia. Wypada zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość określa czystość oraz waga wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w nawet najdalszych zakątkach świata, więc ich ewentualna odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, lecz emitenci wybijają także monety o nominale 1/2 czy 1/50 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są najczęściej z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand bite są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane świadczy o wadze czystego kruszcu użytego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. Kangura, Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]