Ile kosztuje wydruk 3D?

Drukowanie 3D - cena zależy od wielu czynników

Opcja zlecenia druku 3D każdej makiety, projektu bądź elementów z tworzyw sztucznych zdecydowanie obniża nakłady finansowe ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest ciągła produkcja, często decyduje się ona na zakup własnych profesjonalnych drukarek 3D oraz przyjęcie do pracy profesjonalistów do ich obsługi. Jeśli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niewielkim nakładzie bądź potrzeba przygotowania modelu 3D jest doraźna, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w toku opracowywania planu projektu pojawia się zwykle pytanie: jak obliczyć koszt druku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez właściwych plików zapłacisz więcej

Na ostateczną cenę druku 3D oddziałuje kilka czynników. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik w odpowiednim formacie (STL czy też STEP), na podstawie którego można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zlecenia. W wielu przypadkach podmiot zlecający opracowuje jedynie fizyczny model albo szkic projektowy. To sprawia, że cena druku 3D jest odpowiednio wyższa z powodu potrzeby przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, względnie przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego przedmiotu przy pomocy skanera 3D. Dodatkowe czynniki mocno wpływające na finalną cenę wydruku to, oczywiście, wybór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to w głównej mierze od tego, czy wydruk ma mieć częściowe czy całkowite wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dalszej obróbki (m.in. wygładzenia czy montażu dodatkowych elementów).

Chcesz skalkulować cenę wydruku 3D? Wypełnij formularz zleceniobiorcy

Nie da się właściwie skalkulować ceny druku 3D bez wcześniejszych konsultacji z podmiotem, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu powinno się wysłać jej plik do wyceny lub, jeżeli go nie posiadamy, skorzystać z kwestionariusza i w detalach opisać specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D wykonywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą także wsparciem odnośnie wyboru materiału i technologii druku.

Dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]