Kiedy przeprowadza się testy psychologiczne kierowców?

Badania psychotechniczne Kęty - usługi na miarę waszych potrzeb.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. W jaki sposób przebiegają badania i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy wyczerpali limit punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić również kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. Na początku kandydaci podchodzą do części testowej. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Następnym etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie o zmierzchu, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do badań wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr oraz równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]