Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Jeśli chcesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko, kliknij w to miejsce

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich auta. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są badania na specjalnych maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]