Okna zabytkowe – niepowtarzalna stolarka

Tutaj zamówisz okna zabytkowe drewniane

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są wielką ozdobą obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, zaś na ich wartość w znacznej mierze rzutuje również wiek. Tak jak pozostałe dobra zabytkowe, również okna muszą być remontowane w myśl prawa – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo przeprowadzić takie prace?

Jak odróżnić okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są również otwierane od góry, co sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki posiada mnóstwo atutów, lecz potrzebuje regularnych remontów, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć remont okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – ten typ okna cechuje się wszak użyciem wielu, obecnie już nieczęsto widywanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie zostaną na nich nałożone dotkliwe kary.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]