Zabezpieczenie fundamentów – zleć to profesjonalnej ekipie

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dokładna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można zweryfikować czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się niebezpieczeństwo podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Sposoby zabezpieczenia fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią wykorzystuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budowle tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od spodu przygotowując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów również należy powierzyć profesjonalistom, gdyż częstym błędem mniej wykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (m.in. tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź wykorzystanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy użycie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, że będzie ona nieskuteczna.