Co warto wiedzieć o biopsji prostaty?

Biopsja prostaty - poszerz swoje wiadomości!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu i wielkości do kasztana. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada między innymi za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Daje to szansę ujawnienia przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, zwłaszcza jeśli spostrzegli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, zwiększenie częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby domniemywać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje ogromne niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezsporną pewność, niezbędne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja prostaty – co wypada wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który najczęściej trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż wykonywana jest przy znieczuleniu miejscowym. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]