Korekta powiek górnych – co warto o niej wiedzieć?

Plastyka powiek jest wyjściem dla tych, którzy zauważają intensywny dyskomfort spowodowany ich opadaniem. Tkanka powiek jest bardzo cienka, w związku z tym dość szybko podlega procesom starzenia, traci z czasem kolagen i elastynę, co powoduje utratę jej sprężystości. Jednakże opadające powieki nie są problemem wyłącznie starszych ludzi. Nieraz na tę dolegliwość z przyczyn genetycznych cierpią również osoby w młodym wieku.
Korekta powiek górnych to zabieg estetyczny i medyczny
Proces starzenia się tkanek jest naturalny i współczesna medycyna nie osiągnęła nadal etapu, który pozwoliłby go zupełnie zatrzymać. Opadanie powiek jest zatem pospolitym rezultatem utraty przez skórę sprężystości. Zwykle opadanie powiek jest wyłącznie problemem estetycznym, gdyż przyczynia się do tego, że twarz sprawia wrażenie ogromnie strudzonej. Jednakże szereg pacjentów decyduje się na podniesienie ze względów medycznych – opadające powieki mogą wszak przyczyniać się do sporego zawężenia pola widzenia, uporczywego bólu głowy lub głębokiego zmęczenia oczu. Może to tym samym wyraźnie oddziaływać na nasze życie, przez utrudnianie powszednich czynności, jak czytanie czy kierowanie samochodem.
Ile trwa blefaroplastyka, czyli zabieg korekty powiek górnych?
Korekta powiek górnych polega na zrobieniu nacięcia w skórze w jej naturalnej fałdzie i wycięciu zbędnej wiotkiej tkanki. W razie konieczności wycina się też nadmiar tkanki tłuszczowej. Rana po cięciu zaszywana jest drobnymi szwami, dzięki czemu po zasklepieniu ślad po nich będzie niewidoczny. Sam zabieg blefaroplastyki trwa statystycznie mniej więcej 1 godzinę i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu przez kilka dni widoczny jest obrzęk oczu, rzadziej pacjent doświadcza także pieczenia powiek, jednak przeważnie już po plus minus 14 dniach pacjenci powracają do swoich normalnych zajęć.
Nie każdy może poddać się zabiegowi plastyki powieki górnej, toteż uprzednio nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia blefaroplastyki wylicza się między innymi cukrzyca, choroby nowotworowe i nadczynność tarczycy. Blefaroplastyki nie przeprowadza się również u kobiet karmiących piersią oraz w ciąży.