Nie lekceważ bólu kręgosłupa! Dowiedz się co może go powodować

Ból pleców w odcinku lędźwiowym. Czytaj więcej na https://www.vitberg.com/info/bol-plecow-i-kregoslupa.html
Nawracający ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, piersiowym czy między łopatkami powoli staje się codziennością dla sporej części populacji. W dzisiejszych czasach nie jest to już przypadłość, której doświadczają tylko osoby starsze. Mała aktywność fizyczna powiązana z siedzącą pracą skutkuje tym, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsi ludzie.
Co bywa źródłem bólu kręgosłupa?
Ból pleców może mieć wiele przyczyn. Jego odczuwanie przykładowo w odcinku piersiowym często związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli ból ten rozprzestrzenia się w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać znaki o powstawaniu chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, dlatego jego leczenie zaczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Z kolei ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego najczęściej jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, ścięgien czy mięśni przykręgosłupowych), spowodowanego przeważnie przestawianiem obiektów o dużej masie czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest lekceważony, bo znika po odpoczynku, jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Oczywiście ból kręgosłupa bywa również objawem różnorodnych stanów zapalnych oraz obrażeń nierzadko tak błahych, że wracamy do nich myślą dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa – jak mu zapobiegać?
Bólu pleców nie wolno lekceważyć i należy szybko umówić się na konsultację z lekarzem. Jest on w stanie orientacyjnie zidentyfikować typ oraz źródło bólu, a następnie wystawi skierowanie do stosownego lekarza specjalisty, który wybierze optymalną formę terapii. Nie można jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup do tej pory nie sprawiał problemów. Z tego też powodu lekarze zalecają pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, np. podczas pracy przy biurku, systematyczne ćwiczenia, jak również dbanie o właściwą wagę. Spięte mięśnie szyi czy grzbietu można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy użyciu urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy, jak również pobudza cyrkulację krwi i limfy.
Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]