Presbiopia czyli starczowzroczność – przyczyny i leczenie

Tu uzyskasz więcej informacji o korekcji starczowzroczności.

Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z samoistnych procesów powiązanych bezpośrednio ze zbliżaniem się do wieku starczego. Jej oznaką jest utrata zdolności widzenia w bliży, co tak naprawdę uniemożliwia pisanie, użycie smartfona lub notebooka, czytanie książek oraz podejmowanie wielu powszednich aktywności. Presbiopia jest rezultatem zaburzenia zdolności akomodacji oka bądź jej zupełnej utraty. Metodą na poradzenie sobie z tym problemem może być noszenie okularów, niemniej jednak powoduje to sporo komplikacji. Szkła do bliży przeszkadzają w dostrzeganiu dali, okulary progresywne przeważnie nie są tanie, zaś modele dwuogniskowe zazwyczaj nie są komfortowe. Lepszym wyjściem może okazać się więc pozbycie się starczowzroczności w wyniku zabiegu.

Leczenie presbiopii – wykonuj bez przeszkód codzienne aktywności

Jak już wspomnieliśmy, korekcja starczowzroczności pozwala ustrzec się wielu komplikacji przy podejmowaniu się powszednich, najłatwiejszych aktywności. Osoby cierpiące na to schorzenie (trzeba zaakcentować, że w niektórych przypadkach pierwsze oznaki presbiopii ujawniają się zaraz po czterdziestym roku życia) mają problemy z pisaniem bądź korzystaniem z telefonu, a także dokonywaniem zakupów (właściwie ogranicza możliwość przeczytania etykiety produktu) bądź podróżami komunikacją miejską (kłopoty z korzystaniem z rozkładów jazdy). Dodatkowo, odwrotnie do miopii, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość ostrzejszego widzenia dalszych obiektów, a noszenie szkieł korekcyjnych bywa dla chorego niekomfortowe. Nie należy także zapominać, iż wada ta się bezustannie zwiększa, a każde kolejne 2 lata lata przynoszą na ogół osłabienie widzenia o około 0,25 dioptrii.

Leczenie starczowzroczności – jakie sposoby są możliwe?

Oprócz korekty za pomocą szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest także leczenie presbiopii z zastosowaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują nieodzowność zakładania szkieł korekcyjnych. Metody jak np. PRESBYMAX® są również rozwiązaniem, aby w czasie jednego zabiegu zupełnie usunąć wadę w obu oczach.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]